يا عماد من لا عماد له

سال پيش دانشگاهي يکي از شبهاي قدر براي درس خواندن رفته بودم پيش امين. همينطور درس خوانديم تا شد حدود ساعت 2 صبح. قرارمان اين بود که درس بخوانيم تا نيمه هاي شب و بعد يک احياي دو نفره خودمان برگزار کنيم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

وضو گرفتيم و نشستيم رو به قبله، قرآن خوانديم و کمي دعا و بعد قبل از قرآن سر گرفتن قرار شد هر کس دعايي کند و بعد قرآن را روي سر بگذاريم. کمي فکر کردم تا دعايي کنم. گفتم خداي من هر سال اين شبها که مي‌شود مي‌نشينم و العفو العفو راه مي‌اندازم و آخرش مي‌گويم غلط کردم. سال بعد دوباره روبرويت که مي‌نشينم مي‌بينم اوضاع از سال قبل بدتر شده و باز همان العفو العفو.

از رويت خجالت مي‌کشم. ولي امسال هم ببخش.

-----------------------------------------

پريشب که باز نشسته بودم بين جماعت زيادي آدم که همه دستها رو به آسمان، گريه مي‌کردند. دقت کردم که دارم چه مي‌گويم ديدم باز همان حرف سالهاي قبل با يک تفاوت بزرگ. اوضاع خيلي خراب تر شده است. امسال حتي متوجه گذر ماه مبارک هم نشدم. شرم کردم. خواستم خودم را قايم کنم. دوست داشتم خودم را قاطي جماعت جا بزنم. اما باز گفتن العفو خيلي سخت بود.

-----------------------------------------

مگر مي‌شود باور کرد که توجه نکند. قبول که خودم مي‌دانم چه کاره‌ام. قبول که روز به روز احوالاتم دارد عوض مي‌شود. اما خودش شاهد است، وقتي قبل از هر کاري به هزار اسم مي‌خوانيش که هر کدام روحيه بخش تر از قبليست، چه طور مي‌شود که رويت را زياد نکني. يا نه چرا رو! من اسمش را مي‌گذارم اميد. او که من ديشب کارش داشتم به خودش مي‌گويد رفيق هر کسي که رفيق ندارد، سرمايه‌ي کسي که هيچ سرمايه‌اي ندارد، کسي که وقتي اشک استيصال به روي بنده‌ي خودش ببيند به او محبت مي‌کند. کسي که گويا آنقدر دوستت دارد که منتظر است تا يک صدا بزني و آنوقت جوابت را آنطور که خودت هم انتظارش را نداري بدهد.

خودش خوب مي‌داند که آدم مستاصل که آمده است سراغ او، با تمام وجود درک کرده که احدي جز خودش چاره‌ي کارش را نمي‌کند.  مي‌داند وقتي ناله مي‌زني کارت به جايي رسيده که همه‌ي اميدت را به او داده‌اي.

-----------------------------------------

از همه‌ي اينها بگذريم. شب قدر هاي ما يک خاصيت ديگر هم دارد. وقتي نيمه شب مي‌روي سراغ ولي خدا، وقتي صدايش مي‌زني، وقتي قسمش مي‌دهي، وقتي مي‌خواهي وسيله‌اش قرار دهي به اعتبار ابتغوا اليه الوسيله، مگر مي‌تواني نا اميد باشي.

به ما گفته‌اند که مروان حکم توانست از امام سجاد، بعد از همه‌ي بلاهايي که به سر اهل بيت آورد، امان بگيرد. به من گفته‌اند که ائمه‌ي ما ابا داشتند از اينکه در خانه‌شان به روي کسي بسته باشد. پس قبول نمي‌کنم اگر صدا کنم، اگر التماس کنم، اگر زار بزنم توجهي نشود.

خودم بهتر از هر کسي مي‌دانم که براي امام عصرم دقيقاً هيچ غلطي نکرده‌ام. اما ادعايم مي‌شود که دوستشان دارم. به خودشان قسم دوستشان دارم. پس ديگر اصلاً توي کتم نمي‌رود، يعني نمي‌خواهم باور کنم که اگر صدا بزنم، اگر ناله کنم جوابي نشنوم.

-----------------------------------------

ديروز داشتم فکر مي‌کردم به شهادت اميرالمومنين. و بيشتر از همه به نداي فزت و رب الکعبه. و ديدم عجب حکايت تلخي است اين رستگاري. شايد معنيش اين باشد که راحت شدم از شما امت مذبذب ناصالح نافرمان.

از شما که هيچ چيز جز درد شکم نداريد. از شما که سالهاست فقط عذابم داده‌ايد.

شايد شکر خدا باشد بر استجابت آن نفريني که مولا در خواب از رسول خدا براي امت خواستند. و چه زود اجابت شد. نفريني که هنوز دامن ما را رها نکرده. نفريني که هنوز به گمانم در مسير دنيا جاری است.

مگر سخت است فهميدن اين که اماممان چرا هنوز منتظر است. و چه جالب است اگر دقت کنيم به اين که اماممان خودشان هم منتظرند. مگر غير از اين است که هنوز آن امت قدر ناشناس، استوار ايستاده‌اند و نه امامي مي‌خواهند که بيايد و نه ولي خدايي.

خيلي روشن است که انگار ولي شناسان کلّهم از اين ولايت رفته‌اند.

-----------------------------------------

کم کم دارم حاضر مي‌شوم که بروم يک گوشه‌اي براي دل خودم خلوت کنم. دلم سخت گرفته. از عصر، اضطراب و دلهره دارد خفه‌ام مي‌کند. عجيب اميد بسته‌ام به اين شبها. به من بگوئيد که ممکن نيست او که پشتوانه‌ي هر بي پشتوانه‌ايست اميدم را نااميد کند.

-----------------------------------------

امشب منتظر دعايتان مي‌مانم. اگر صداي بال ملکي را شنيديد و دلتان شکست فقط کافيست من را در ذهن بياوريد برايم بس است.

 

يا علي مولا.

مددي، مددي، مددي.

/ 1 نظر / 7 بازدید
ابوذر

سلام مطلب انتظارت جالب بود ندای فزت و رب الکعبه و نادی ان خیلی بالاتر از این مرحله هستند که به دنبال نفرین مردم باشند. رستگار شدن معنایی فراتر از این کلام دارد. موفق باشی