و يبقي وجه ربک

شنيده‌ام واقعه حدود ساعت دو بعد از ظهر بوده است. با قرائن هم جور در مي‌آيد، مي‌شود حدود دو ساعت بعد از اذان ظهر، بعد از نماز ظهر. با خودم فکر کردم کل ماجرا با اين حساب احتمالاً از چهار ساعت متجاوز نبوده است. فقط چهار ساعت. چه خام خيالم اگر گمان کنم، اين همه سال فقط براي همان چهار ساعت عزاداريم. نمي‌شود، با عقل من جور در نمي‌آيد. مي‌روم عقب، آن حج ناتمام بدل شده به عمره‌ي مفرده؟ يا عقب تر صبر پس از امام مجتبي؟ مي‌روم عقب تر، ضربت خوردن مولايم علي، يا نهروان يا صفين يا جمل، يا شايد باز هم عقب تر، روز تاريک سقيفه؟
اصلاً چرا بايد دنبال منشا ماجرا در تاريخ بگردم؟ اساساً آغازش را مي‌شود در تاريخ يافت؟ کجا بايد دنبال علت يا دليل اين واقعه بگردم.
پاياي ما شش ماهه است. امروز درست شش ماهش تمام مي‌شود. من هيچ‌وقت در عمرم هيچ شش ماهه‌اي را به اندازه‌ي او دوست نداشته‌ام. هرگز فرصت نشده بود گردن شش ماهه‌اي را ببوسم. امسال بوسيدم. امسال ديدم. شايد امسال کمي فهميدم.
آن بزرگوار امسال مي‌خواست بگويد، اين‌که اباعبدالله مي‌گويند، شب‌هايي که در تاريکي پيچيده شده‌اند يعني چه؟ گفت ان الحسين مصباح الهدي، گفت مثل نوره کمشکوة فيها مصباح، گفت و يبقي وجه ربک ذوالجلال و الکرام، هيچ‌کدامش را هم از حودش نگفت.
چه‌طور باور کنم، يا ته دلم بنشيند که کل ماجراي کربلا، همه‌ي ماجراي کربلا، نه فقط آن چهار ساعت، همه‌ي آن‌چه حدش را نمي‌شناسم، تنها چيزي است که نامش را مي‌گذاريم تجربه‌ي ديني و معنوي و حسين (ع) تنها يک تجربه‌گر است. تجربه‌اي که – اگر اين‌طور بپذيريمش- عقلاً براي هر کس ديگري نيز تکرارش ممکن است. شنيده‌ام که مولايم عباس، تمام عمر به حسين (ع) مي‌گفت مولايم و آقايم، فقط زماني که به زمين افتاد فرياد زد برادرم.
اين‌ها چه معني مي‌دهند؟ نمي‌دانم! اين‌که حبيب، پيرمرد معقول و جاافتاده، شب عاشورا خنده و شوخي‌اش مي‌گيرد، اين‌که حر آن‌طور مي‌آيد و مي‌رود. اين‌که زهير مي‌آيد، يا آن جوان‌مرد مسيحي، معني مي‌دهد. معني‌اي که من نمي‌فهمم. من خيال مي‌کنم بعيد است که آن جوان مسيحي کشاورز در تمام عمرش نشسته باشد به بحث کلامي. آمدنش و رفتنش در کنار اباعبدالله جکايت ديگري داشته است لابد. او هم از همان اصحاب بود که نظيرش در سرتاسر عالم و در هميشه‌ي تاريخ نبود. شايد حکايت آن‌ها هم ربطي به همان نور داشته باشد.
زينب مي‌گويد چيزي جز زيبايي نديدم. «زينب» مي‌گويد. زينب بسيار ديده است. زينب همه‌چيز را ديده است. زينب بيش از همه ديده است. اما زينب بزرگ که سلام و صلوات خدا نصيب او و دعاي او انشاءالله ياور ما، فرمود جز زيبايي نديدم. نمي‌دانم اسم اين‌ها را چه مي‌شود گذاشت. شايد تجربه واژه‌ي مناسبي باشد، حتي ترديد ندارم که امروز هر عملي که انجام دهم، براي من عاشوراي ديگري است و حسين و يزيد روبه‌روي هم‌ديگرند و من مخيرم در انتخاب. اما نمي‌شود اين تجربه هم‌شان و هم‌سنگ تجربه‌ي نور باشد. من خيال مي‌کنم، ثفلين مرا وامي‌دارد که طور ديگري بيانديشم، من اين‌طور تصور مي‌کنم که غدير وتکميل دين و اتمام نعمت معني ديگري مي‌دهد.
امان از آشفته‌گي، امان از ناداني و تحير. امان از حبل متيني که در يافتنش به ترديد بيفتي. امان از تنهايي. مدت‌هاست دلم که مي‌گيرد، مهم‌ترين آنچه از خدايم خواسته‌ام، به حق حسين(ع)، خود حسين(ع) بوده است. مدت‌هاست که در ندانستنم دست و پا مي‌زنم. مدت‌هاست که اضطراب اين ناداني يقه‌ام را رها نمي‌کند. دعا مي‌کنم به عزت حسين، به خون حسين و به شکيبايي زينب، آن‌چه شايسته‌ترين است، نصيبمان کند.

يا علي مدد، يا مولاتي يا فاطمة اغيثيني

----------------------------
بزرگواري، ابراهيم (ع) و حسين (ع) را با هم مقايسه مي‌کرد. خوب که فکر مي‌کنم مي‌بينم بي‌راه نمي‌گفت.

/ 2 نظر / 20 بازدید
علی سياه سابق

مدت‌هاست که در ندانستنم دست و پا مي‌زنم. مدت‌هاست که اضطراب اين ناداني يقه‌ام را رها نمي‌کند. کيست که تا قبل از مرگ نادانی و جهل يقه اش را ول کند شايد به همين علت است که دعای عاقبت به خيری بهترين دعاست شايد آخرين لحضه عاقبت به خير شويم

Xsearch

. . . . . . . گروه اينترنتي «ايكس سرچ» شما را به همراهي دعوت مي كند. . ما جويندگاني در مسير «شدن» هستيم. جويندگاني در مسير آگاه شدن، آرام شدن، سبك شدن، پرواز كردن، و در نهايت انسان شدن ... با شما مي خواهيم همه چيزهاي خوب دنيا را بدست آوريم. . براي آنكه مطالب خواندني، تصاوير ديدني و ... به صورت مرتب به ايميل شما ارسال شود، از آدرس زير عضو گروه اينترنتي «جستجوي مبهم» شويد. . براي عضويت در گروه اینترنتی «جستجوي مبهم» (Xsearch) ابتدا به آدرس زير برويد: http://groups.yahoo.com/group/xsearch/join سپس در صورت لزوم ايميل و پسوورد خود را وارد کنيد. (توجه كنيد با ايميلي وارد شويد كه مايل به گرفتن ايميلهاي گروه در آن هستيد) در مرحله بعد، وارد صفحه اي مي‌شويد که با وارد كردن كاراكترهايي كه در انتهاي صفحه وجود دارد، و زدن دگمه join عضو گروه مي شويد. (نیازی به تغییر گزینه‌ها نيست) . . . . . . .