زندگی چيز ديگری است

هر روز صبح از خواب بلند ميشوي. خستهي خسته، لباست را ميپوشي و بي حوصله از خانه بيرون ميزني.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سر درد و تهوع ناشي از خستگي و گرسنگي، عادت هر روزهات شده. ديگر به اين احوالات عادت کردهاي. انگار ميکني رسم روزگار همين است، اگر جانت از شدت کار در نيايد پس حتما يک جاي کار دارد ميلنگد! خانوادهات را شايد 48 ساعت بگذرد و تو نبينيشان، اصلا به خانه برنگردي، و باز هم از شدت کار.

برايت روشن است که کار وظيفه توست، هزار دليل مسلم داري که تو را نهي ميکند از خانه نشيني و گوشه گيري. ميداني و يقين داري که لحظه لحظهي کارت، اگر يک چيزهايي را يادت نرود، عين حق است و رضاي خدا در آن.

اما باز هم ميداني تو در زندگي وظايف ديگري هم داري. مادري داري، پدري و خانوادهاي. و شايد در آيندهاي نه چندان دور همسري و فرزندي که موظفي در رعايت حقوقشان.

ديگر برايم از روز روشن تر است که در اين زندگي صنعتي که اگر از صبح عليالطلوع تا نيمه شب جان نکني از همراهيش باز ميماني، يک چيزهايي غلط است. نسبت ها رعايت نشده، روابط انسانها با هم فراموش شده، تربيت نسل بعد که حداقل فايده اش انتقال همين دستاوردهاي صنعتي به اوست، کاملا از ياد رفته. اينرا هم ميدانم که براي ايستادن در مقابل اين جريان چه بهاي سنگيني بايد پرداخت.

از روز ديگر برايم روشن تر است که اولويت ها به شدت جابه جا شده.

-----------------------------------------------

برايم جالب است که خدا وعده داده که :«... نمن علي الذين استضعفوا في الارض ...»  بعيد ميدانم مستضعفين آنهايي باشند که از سر ضعف و زبوني و بي همتي هيچ وقت فرصت تمکن نيافتهاند. اينکه آنها چه کساني هستند از آن سوالهايي است که از جواب دادن به آن ميترسم. آيا آنها همانهايي نيستند که جسورانه در مقابل اين سيل ميايستند؟ آيا آنهايي نيستند که شجاعت ابراز حقي را که دريافتهاند دارند و بنا به قانون طبيعت مانند تمام حق مداران ديگر تاريخ، مانند مسيح(ع) و موسي(ع) و محمد(ص) و علي(ع) و فاطمه(ع) و حسن(ع) و حسين(ع) و ....، در اقليت قرار گرفته اند؟

-----------------------------------------------

باز هم او وعده کرده است :«... ان الارض يرثها عبادي الصالحون ...». و اين يعني اميد. يعني که «... ان العزة لله و لرسوله و للمومنين جميعا ...». يعني تو بايست و بدان که دير يا زود آنچه او بخواهد واقع خواهد شد، و بدان که حق به يقين به موضع خود باز خواهد گشت. و نه آنور خط، که در همين ارض خدا، همين طور مادي و عيني، و تو خواهي ديد و خواهي چشيد عدل و رحمت و رافت علي(ع) را.

-----------------------------------------------

شنيدهام که رسول الله که مبعوث شدند، عرب به هر تازه واردي که ميامد توصيه اکيد ميکرد که خودت را از سخنان محمد(ص) دور نگه دار، و او را به شدت از شنيدن سخنان او منع ميکردند.

شنيدهام که خيلي از همين تازه واردان و مسافراني که قصد گذر از مکه را داشتهاند و ناخواسته نواي تلاوت قرآن رسول الله را شنيدهاند دلشان به لرزه افتاده و مسلمان شدهاند.

شنيدهام از تفاوتهاي معجزه ختم رسل با آيات ساير انبياء، ابدي بودن آن است، يعني که قرآن تا ابد مخلوقات را به مبارزه طلبيده و ادعا دارد که الي يوم الدين کلامي توان مقابله با آن را ندارد.

حالا با اين اوصاف برايتان عجيب نيست که امروز براي ثابت کردن آنچه که به عنوان ادعاي دين ميشناسيم، به ديگران و براي نشان دادن حقانيت اسلام و يگانه راه سعادت بودن آن به ديگران، در اين اوضاع آشفتهاي که جاي خالي يک مسير و اعتقاد روشن به شدت احساس ميشود، بايد آسمان و زمين را به هم بدوزيم و خودمان را پاره کنيم و آخرش هم شک و ترديد کماکان از دل هيچ کس پاک نشود.

-----------------------------------------------

از شباهت عجيبي که بين داستان بني اسرائيل قرآن، با ملت مسلمان امروز ميبينم و شباهت عجيب تري که بين داستان مسيح(ع) قرآن و مهدي(عج) خودمان احساس ميکنم، قبلا هم حرف زدهام.

شنيدهايد که وقتي مسيح(ع) آمد آنانکه بيش از همه آزارش دادند و خودش و مادر مبارکش را راندند، علماي بزرگ يهود بودند.

امروز که تا ميلاد زيبايش زياد فاصله نداريم، دو فکر زياد در سرم ميچرخد، يکي اينکه چرا من جسارت کافي براي ايستادن را ندارم و ديگر اينکه پس چرا او نميآيد؟

-----------------------------------------------

دعا کنيد، من ترسوي سست پيمان را،

که ميترسم در تجربهي عاشورا، روي کوفه و اهل کوفه را سفيد کنم.

دعا کنيد آنهايي را که ايستادند و جنگيدند و بهاي از دست دادن زندگي دنيا را ميپردازند، تا روزي که وعده محقق شود،

و دعا کنيد مولايمان را که زودتر بيايد و ما را از اين ابتلا نجات دهد، که به گمانم امروز از همان روزهاست که حفظ ايمان از مصاديق جهاد است.

اللهم اکشف هذه الغمة عن هذه الامة بحضوره و عجل،

وعجل،

وعجل لنا ظهوره.

يا علي مدد،

التماس دعا،

 

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
سلمان

سلام آقا محسن :) ....... قالب وبلاگت رو عوض کرده بودی اول نشناختم اما وتی اون قسمت نظر خواهيت رو که بزرگ نوشتی يا علی رو ديدم فهميدم همون جای قديميه :) . عيدت مبارک اخوی :)

مرضيه

عاشق شو ار نه روزی کار جهان سر آيد........نا خوانده نقش مقصود از کارگاه هستی....

danial

سلام...... ممنون که به وبلاگ من آمدی.... ........متنت واقعا محشر بود........ بيا منتظرتم.....

ديونه غربتی!

سلام آقا محسن گل! تشکر که قابل دونستيد و سری هم به ما زديد! من هم اين عيد سعيد ولادت باسعادت مهدی زهرا(س) رو به شما تبريک و تهنيت عرض ميکنم! خيلی مخلصيم! ....و من الله توفيق الشهاده...يا مهدی(عج)